Inter și-a adjudecat și returul cu AC Milan și s-a calificat în finala Ligii Campionilor

Inter Milano s-a calificat în finala Ligii Campionilor la fotbal, după ce a învins-o pe AC Milan cu scorul de 1-0 (0-0), marţi seara, pe San Siro, în manşa secundă a semifinalelor. Inter, care s-a impus cu 2-0 în prima manşă, s-a calificat meritat în ultimul act, fiind net superioară rivalei în ambele manşe. AC Milan a dezamăgit în retur, având un singur şut pe poartă, în prima repriză, iar în partea secundă nu a reuşit să îşi creeze nicio ocazie de gol.

Aceasta a fost prima semifinală integral italiană în Champions League din 2003. Inter este ultima echipă italiană care a cucerit trofeul, în 2010. Pentru nerazzurri va fi a şasea finală în cea mai importantă competiţie intercluburi de continent, având trei trofee, obţinute în 1964, 1965 şi 2010. AC Milan, care a câştigat competiţia de şapte ori, a eliminat-o pe Inter din Champions Leage în semifinale în 2003 şi în sferturi în 2005.

Inter a câştigat toate cele patru meciuri directe cu AC Milan în 2023, 3-0 în Supercupa Italiei, 1-0 în Serie A, 2-0 şi 1-0 în Liga Campionilor. Finala competiţiei va avea loc în data de 10 iunie, pe Stadionul Olimpic Ataturk din Istanbul. Adversara lui Inter va fi decisă miercuri seara, când se întâlnesc Manchester City şi Real Madrid, după 1-1 în prima manşă, la Madrid. (agerpres)