Inter Milano şi Manchester United s-au calificat în sferturile Europa League

Liga Europa s-a reluat, miercuri, fara spectatori, dupa ce a fost intrerupta in martie, din cauza pandemiei de coronavirus, cu meciuri retur din faza optimilor de finala. Sahtior Donetk a invins, cu scorul de 1-0 (0-0), pe VfL Wolfsburg, intr-o partida disputata la Kiev. Junior Morais a marcat doua goluri, in minutele 89 si 90+3, iar Solomon a inscris golul de 2-0, in minutul 90+1. Khocholava (Sahtior) ’68 si Brooks (Wolfsburg) ’71 au fost eliminati. Ucrainenii s-au calificat in sferturi, dupa ce au castigat si mansa tur, cu 2-1. Intr-un alt meci, FC Copenhaga a invins, pe teren propriu, cu 3-0, formatia Istanbul Basaksehir. Au marcat Wind ‘4, ’52 (p) si Falk ’62. Danezii merg mai departe dupa ce au pierdut in tur, cu 0-1.

Manchester United s-a calificat in sferturile de finala ale Ligii Europa, dupa ce a invins, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (1-1), echipa Lask Linz. In tur, United s-a impus cu 5-0. Au marcat: Lingard ’57, Martial ’88 / Wiesinger ’55. In alt meci, Inter Milano a invins, cu scorul de 2-0 (1-0), echipa Getafe si s-a calificat in faza urmatoare.

Intalnirea a avut loc pe teren neutru, la Gelsenkirchen, intr-un singur tur, pentru ca nu s-a putut desfasura mansa I, din cazua pandemiei de coronavirus. Lukaku ’33 si Eriksen ’83 a marcat golurile. Molina (Getafe) a ratat un penalti, in minutul 75. (ziare.com)