Inter Milano şi Manchester United, primele semifinaliste din Europa League

Inter Milano s-a calificat în semifinalele Europa League la fotbal după ce a învins echipa germană Bayer Leverkusen cu scorul de 2-1 (2-1), luni seara, la Dusseldorf, în sferturile de finală ale competiţiei. Nerazzurri s-au impus prin golurile marcate de Nicolo Barella (15) şi Romelu Lukaku (21), la capătul unui meci pe care l-au controlat în cea mai mare parte. Pentru Bayer a înscris Kai Havertz (25). Belgianul Lukaku a marcat în al nouălea său meci consecutiv din Europa League.

Inter a avut două penalty-uri anulate după intervenţia arbitrajului video. Duminică, în penultimul act, Inter o va înfrunta pe învingătoarea dintre Şahtior Doneţk şi FC Basel, meci care va avea loc marţi, tot în Germania. Manchester United s-a calificat şi ea în semifinalele Europa League, după ce a învins-o pe FC Copenhaga cu scorul de 1-0 (0-0, 0-0), la capătul prelungirilor, luni seara, la Koln.

Deşi a dominat categoric partida, United s-a impus greu, printr-un gol marcat de portughezul Bruno Fernandes (95 – penalty). Manchester va juca în semifinale cu învingătoarea dintre Wolverhampton Wanderers şi Sevilla, meci programat marţi. (agerpres)