Inter Milano a învins-o la limită pe Atletico, în turul optimilor din Liga Campionilor

Inter Milano a învins-o pe Atletico Madrid cu scorul de 1-0 (0-0), marţi seara, pe stadionul San Siro, în prima manşă a optimilor de finală ale Ligii Campionilor la fotbal. Singurul gol al partidei arbitrate de românul Istvan Kovacs a fost marcat de austriacul Marko Arnautovic (79). Portarul Horaţiu Moldovan a fost rezervă la Atletico, acesta fiind prima oară în care a figurat pe foaia oficială a unui meci de Champions League. Meciul a fost precedat de un moment de reculegere în memoria fostului fotbalist german Andreas Brehme, fost component al echipei Inter, care a decedat la vârsta de 63 de ani. Partida din manşa secundă se va juca pe Metropolitano, în data de 13 martie.

Într-un alt meci, PSV Eindhoven şi Borussia Dortmund au terminat la egalitate, 1-1 (0-1), tot în prima manşă a optimilor de finală. Oaspeţii au condus la pauză, prin golul marcat de internaţionalul olandez Donyell Malen (24), dar PSV a revenit după pauză şi a egalat prin Luuk De Jong (56 – penalty). PSV a ajuns la 31 de meciuri consecutive fără înfrângere pe Philips Stadion în toate competiţiile. Manşa secundă se va juca la Dortmund, în data de 13 martie. (agerpres)