Înotătorii masters de la CSM Arad, medaliaţi în Ungaria

Zilele trecute a avut loc la Hódmezővásárhely, în Ungaria, concursul internaţional de înot Masters ,,Cupa Dunării”, ediţia a III-a. A fost al doilea concurs la care au participat reprezentanţii CSM Arad, singurul club arădean afiliat cu secţie de înot masters la Federaţia Româna de Înot şi Pentatlon Modern. La start s-au prezentat peste 400 de sportivi din Serbia, Ungaria, Austria şi România, majoritatea dintre ei obţinand timpi mai buni decât timpii aferenţi baremelor de calificare la Campionatul Mondial de Înot Masters Budapesta 2017.
În componenţa Romeo Damian, Norbert Rusu, Mladin Cristian şi Pintican Cristian, sportivii arădeni au scos din apă 4 medalii. Astfel, Romeo Damian a obţinut medalia de bronz la 800 metri liber, iar Pintican Cristian a obţinut medalie de bronz la 100 metri spate şi medalia de argint la probele de 50 metri spate şi 100 metri liber. Rezultate meritorii au obţinut Norbert Rusu, clasându-se pe locul 5 la proba de 100 metri spate şi Mladin Cristian, două locuri 5 la 100 metri spate şi 200 metri bras.