Înotătorii masters de la CS Municipal Arad au făcut valuri la Naționalele de la Reșița

A XIII-a ediție a Campionatului Național de Înot Masters al României a avut loc la Reșița, fiind reprezentate 34 de cluburi sportive din toată țara. Au participat 160 de sportivi legitimați, au fost trei reuniuni și două zile de concurs.

Cei 14 sportivi care au reprezentat CSM Arad au obținut nu mai puțin de 47 de medalii individuale, dintre care 23 de aur, 12 de argint și 12 de bronz! Performanțele obținute sunt următoarele:

– Georgescu Vladimir a obținut nu mai puțin de opt medalii de aur și una de argint;

– Botezatu Honoriu a obținut patru medalii de aur și una de argint;

– Pintican Cristian a obținut două medalii de aur și patru de argint;

– Hermann Robert a scos din apă trei medalii de aur și una de argint;

– Onea Ștefan a câștigat trei medalii de aur;

– Karpati Adalbert și-a adjudecat la rândul său trei medalii de aur;

– Monica Stertl a obținut o medalie de argint și două de bronz;

– Vălan Cristian și-a adjudecat medalia de argint în trei probe și pe cea de bronz la o probă;

– Miloș Anca Laura a reușit să obțină două medalii de bronz;

– Mocanu Flaviu a scos din apă o medalie de bronz;

– Retezar Valentin a obținut cinci medalii de bronz;

– Mladin Cristian a obținut o medalie de bronz;

– Nagy Csaba și-a adjudecat medalia de argint.

Titluri și podiumuri pentru arădeni și în probele de ștafetă

Rezultat bun a avut și Schramco Dan, care s-a clasat pe locul șase la 200 m liber și pe cinci la 400 m liber. În proba de ștafetă 4X50 m liber, CSM Arad, în componența Pintican, Georgescu, Hermann, Nagy a ocupat locul I la categoria III. Echipa CSM Arad I, în componența Botezatu, Karpati, Schramco, Retezar, s-a clasat pe locul I la categoria IV, iar echipa CSM Arad II, în componența Onea, Vălan, Mladin, Mocanu, s-a clasat pe locul III. În proba de ștafetă 4X50 m mixt, CSM Arad , în componența Pintican, Georgescu, Hermann, Nagy a ocupat locul I la categoria III. Echipa CSM Arad I, în componența Botezatu, Karpati, Schramco, Retezar s-a clasat pe locul I la categoria IV iar echipa CSM Arad II, în componența Onea, Vălan, Mladin, Mocanu s-a clasat pe locul II. În proba de ștafetă mixtă, 4X50m liber și 4X50m mixt, echipa CSM Arad, în componența Miloș, Stertl, Pintican, Georgescu s-a clasat pe locul I în ambele probe. Pentru înotătorii arădeni vor urma concursuri la Timișoara și Csongrad, în pregătirea pentru Campionatul European de Înot Masters din Serbia.