Înotătorii masters arădeni au bifat alte trei competiții, printre care Mondialul din Qatar

Activitate competițională intensă a înotătorilor masters de la CSM Arad. Aradul a apărut pe tabela electronică al Campionatului Mondial de la Doha (Qatar), orașul nostru fiind reprezentat de către doi sportivi (foto): Honoriu Botezatu, care a obținut locurile 9, 10 și 11 la probele de 50, 100 și 200 metri spate, iar Adalbert Karpati a bifat recorduri personale. Menționăm faptul că la competițiile internaționale de înot masters, sportivii concurează pentru clubul sportiv al orașului pe care-l reprezintă, nu pentru țară. Apoi, la maratonul de 2,5 kilometri de la Timișoara, au participat trei înotători ai CSM-ului, care, după cele 100 de lungimi (bazinul fiind de 25m) s-au clasat pe podiumul competiției, după cum urmează: Vladimir Georgescu și Norbert Rusu – loc 1, iar Valentin Retezar locul 2.

Medalii pentru CSM Arad, la Timișoara și Békéscsaba

La concursul internațional de la Békéscsaba, sportivii arădeni au obținut următoarele rezultate: Ștefan Onea – un loc 2 și un loc 3, Cristian Vălan – trei locuri 1 și două locuri 2, Valentin Retezar – un loc 1 și trei locuri 3, Robert Hermann – două locuri 1, Dan Schramco – un loc 1, Csaba Nagy – un loc 1, Vladimir Georgescu – un loc 1 și un loc 2, ștafeta de 4×50m liber (Onea, Vălan, Schramco, Nagy) – locul 2. La proba de 400 metri liber categoria 50-54 ani a fost podium arădean, prin sportivii R.Hermann, C.Vălan și V.Retezar.