Înotătorii masters ai CSM-ului au obţinut medalii în Ungaria

Primul concurs al anului în bazin de 33 de metri a adus o salbă de medalii înotătorilor de la CSM Arad. Desfășurat la Szentes, în Ungaria, pe parcursul a două zile, a XXIII-a ediție a concursului internațional de înot masters a reunit concurenți din patru țări: Ungaria, Serbia, Slovacia și România.

Arădenii de la CSM au urcat pe podium prin Cristian Stertl, care a obținut șase medalii de aur, în probele de 33 m liber, 33 m bras, 33 m spate, 33 m fluture, 66 m liber și 133 m mixt.

Marian Ghilință a scos din apă medalia de bronz în probele de 66 m liber, 66 m spate şi 33 m liber şi medalia de argint în probele de 33 m spate, 33 m fluture și medalia de aur în proba de 133 m mixt.

Karpati Adalbert a obținut medalia de aur la 66 m fluture și medalia de bronz la 66 m liber.

Norbert Rusu a reușit să câștige medalia de aur în probele de 200 m bras, 66 m spate, medalia de argint la 200 m liber și medalia de bronz la 100 m bras.

Nagy Csaba a obținut medalia de argint la 33 m fluture, iar Mladin Cristian a obținut medalia de argint la 66 m fluture. Rezultat bun a înregistrat și Romeo Damian, care a ocupat locul 5 în proba de 100 m liber.

Echipa de ștafetă, în componența Stertl C., Karpati A., Rusu N., și Ghilință Marian, a obținut medalia de argint în proba de 4X33 m mixt, iar echipa formată din Stertl C., Ghilință M., Nagy C. și Rusu N. a obținut locul 4 în proba de 4X33 m liber.

Urmează Campionatul Național de înot mastersce se va desfășura la Târgoviște în 9 -10 iunie.