Înotătorii masters ai CSM Arad s-au remarcat la Timişoara şi Csongrad

La Timişoara a avut loc recent ediţia a XIV- a a Cupei Sprint, eveniment ce a avut loc la Bazinul ,,Dacia”. Au participat sportivi din România și Ungaria, legitimai la 11 cluburi sportive. CSM Arad a fost reprezentat de patru sportivi, care au obținut următoarele rezultate: Botezatu Honoriu – locul 1 la 25 metri spate, liber, fluture și 100 metri spate; Botezatu Andrei – locul 3 la 25 metri craul, fluture și 100 metri mixt; Retezar Valentin – locul 2 la 100 metri bras, 25 metri bras, craul și spate; Norbert Rusu – locul 1 la 25 metri liber, bras, spate, fluture și locul 1 la 100 metri mixt, liber, bras, spate și fluture, adjudecându-și și cupa pentru cea mai bună performanță la masculin. La proba de ştafetă 100 metri liber și ştafetă 100 metri mixt, în componența Botezatu A., Botezatu H., Rusu N. și Retezar V., echipa CSM Arad a ocupat locul 1.

Tot zilele trecute s-a desfăşurat şi a XV- a ediție a Concursului de Înot Masters de la Csongrad (Ungaria), unde sportivii clubului arădean au obținut rezultate foarte bune. Astfel, Karpati Adalbert a obținut medalie de argint în probele de 50 metri fluture și 100 metri liber, iar Nagy Csaba s-a clasat primul la 50 metri delfin. Pentru sportivii CSM-ului se prefigurează întrecerile Campionatului European de Înot Masters de la Roma, Italia.