Înotătorii masters ai CSM Arad s-au remarcat la două competiţii, în Ungaria

La sfârşitul săptămânii trecute a avut loc în Ungaria, la Totkomlos, a XVII-a ediţie a Concursului Internaţional de Înot Masters . CSM Arad a fost reprezentat de 12 sportivi, care au reuşit să câstige numeroase medalii. Astfel, Cristian Stertl a obținut medalia de aur în probele de fluture, spate și mixt, pe cea de argint în proba de bras și pe cea de bronz în proba de liber. Cristian Pintican a cucerit trei medalii de aur la spate, fluture şi liber. Honoriu Botezatu a cucerit două medalii de aur la fluture, spate și o medalie de argint la liber. Anca Miloș Anca și-a adjudecat medalia de bronz în probele de bras și liber, Ştefan Onea a reușit să obțină argintul la bras, Luana Coștiug s-a ales cu aurul în proba de spate iar Cristian Mladin Cristian a câştigat medalia de bronz la mixt. Rezultate notabile au obţinut și Monica Stertl, Adalbert Karpati, Norbert Rusu, Flaviu Mocanu şi Valentin Retezar. În proba de ştafetă, 4X33 metri mixt, în componenţa Onea, Botezatu, Karpati, Mladin, echipa CSM Arad 1 a obţinut medalia de argint, iar CSM Arad 2, în componența Pintican, Rusu, Stertl și Mocanu, au câștigat medalia de aur.

Salbă de medalii la Totkomlos, Liptak a fost primul la cursa de 10 kilometri

În proba de ştafetă 4X33 metri liber, în componenţa Mocanu, Pintican, Mladin, Stertl C., CSM Arad 2 a obţinut medalia de aur, iar echipa CSM Arad 1, în componența Retezar, Botezatu, Karpati şi Rusu, a câștigat medalia de bronz. În proba de ștafetă mixtă, echipa CSM Arad, în componența Milos, Stertl M., Pintican şi Stertl C. a câștigat medalia de aur. De asemenea, Martin Liptak, înotător masters în cadrul clubului CSM Arad, a participat în Ungaria la cursa de 10 kilometri în ape libere. Cursa s-a desfășurat pe râul Criș, între Gyula și Békés, fiind inclusă ca etapă în cadrul competiției de înot în ape libere din țara vecină. La categoria lui de vârstă, a câștigat medalia de aur.