Înotătorii Gloriei Arad au obținut șase medalii la Campionatele Naționale Școlare

Sub îndrumarea profesorilor Sebastian Lucaci, Silviu Haş şi Csaba Nagy, sportivii secţiei de înot a Clubului Sportiv Şcolar Gloria Arad s-au numărat printre protagoniştii Campionatelor Naţionale Şcolare de la Baia Mare. Înotătorii arădeni au obținut şase medalii, trei de argint şi trei de bronz. Cu 91 de puncte acumulate, CSŞ Gloria Arad s-a clasat pe locul 9 în ierarhia generală, dintr-un total de 21 cluburi participante. Astfel, ştafeta feminină de 14 ani, în componența Alexa Olah, Ioana Balaș, Renatte Spaniol și Petra Ghedus, a cucerit două medalii de argint în probele 4x50m liber și 4x50m mixt. Tot cu argint s-a ales și ștafeta masculină de 14 ani (Tudor Glogovețan, Brian Ilonca, Dragoș Grigore și Matyas Grigore) în proba 4x50m liber.

Pe a treia treaptă a podiumului naţional au urcat: ștafeta masculină de 14 ani (Brian Ilonca, Andrei Ieni, Matyas Grigore și Tudor Glogovețan) în proba 4x50m mixt, precum şi ștafeta masculină de 12 ani (Nandor Tar, Paul Rada, Oliver Loczi și Luca Ionescu), în probele 4x50m mixt și 4x50m liber. De notat şi clasările bune în concursul individual pentru Matyas Grigore (14 ani), locul 5 la 50m liber şi Daria Coșarbă (13 ani), locul 5 la 100m bras, locul 7 la 50m liber și locul 8 la 100m liber.