Înfrângeri pentru „internaţionalii” UTA-ei: Vukcevic, integralist cu Finlanda, Miculescu – assist cu Slovacia

După ce a marcat contra României, în succesul cu 2-0, fundașul dreapta al UTA-ei Marko Vukcevic a fost integralist pentru echipa sa în deplasarea cu Finlanda, din Liga Naţiunilor. Pohjanpalo a marcat în minutele 31 și 38 pentru nordici, care acumulează patru puncte în clasamentul grupei. În amicalul României U21 în Slovacia, decarul UTA-ei, David Miculescu a fost titularizat de Florin Bratu, iar Damian Isac a intrat pe teren în ultima jumătate de oră. Gazdele au deschis scorul în minutul 18 prin Tucny, dar „tricolorii mici” au întors rezultatul până la pauză, după golurile înscrise de Markovic şi Corbu. În minutul 46, Miculescu a centrat în careu pentru Markovic, iar jucătorul Craiovei a făcut 3-1.

Slovacii au redus din diferenţă prin Vojtko, din penalty, în minutul 54. Nouă minute mai târziu, utistul Isac l-a înlocuit pe Victor Dican, iar după alte zece minute, Miculescu a fost înlocuit de Cîmpanu. Gazdele au punctat de două ori pe final de meci, prin Kelemen şi Kapralik şi au consfinţit al doilea eşec, 3-4, din această perioadă pentru România U21, după 0-2 cu Georgia. (foto: frf.ro)