INFRANGERE DRAMATICA PENTRU RUGBISTII ARADENI, 17-19 CU STEJARUL BUZAU

CSU Aurel Vlaicu Arad a pierdut dramatic ultimul meci de pe teren propriu din acest sezon. Echipa pregătită de Marian Grindei a cedat, scor 17-19, în faţa celor de la Stejarul Buzău, într-un meci contând pentru penultima etapă a play-out-ului Diviziei Naţionale la rugby. „Studenţii” au început mai bine jocul din Sânicolau Mic şi au condus după eseul lui Afloare, dar buzoienii au întors rezultatul până la pauză 12-16. Pentru CSU Arad a mai culcat o dată balonul în tereul de ţintă advers Grindei, eseu transformat de Puşcaşu. După o jumătate de oră fără nimic notabil pe tabelă, finalul reprizei a doua avea să decidă câştigătoarea.

Stoica a marcat un eseu, netransformat, iar la una din ultimele faze, buzoienii au transformat o lovitură de pedeapsă, câştigând dramatic cu 19-17. Aradul se consolează, la fel ca şi la Suceava, cu punctul bonus defensiv. Rezultat frustrant, având în vedere raportul de eseuri, 3-1. Decisive au fost însă loviturile de pedeapsă, patru în contul formaţiei din Crâng şi nici una pentru Arad. În ultima etapă din play-out, programată în 7 noiembrie, CSU Arad va evoloua în deplasare, pe terenul celor de la CSM U23 Bucureşti.