Înfrângere dramatică în secuime: UTA a cedat în fața lui Sepsi abia în prelungiri!

Sepsi Sfântu Gheorghe și UTA au închis în această seară runda cu numărul 8 a SuperLigii. Mircea Rednic a rămas la Arad, în refacere după operație, dar a contribuit la pregătirea tactică și motivațională a meciului. A surprins decizia „Puriului” de a-l debuta încă din primul minut pe Claudiu Micovschi, fotbalist de bandă sosit sub formă de împrumut de la Rapid în urmă cu doar patru zile. Au fost destule probleme în apărare, Stroungis, încă în urmă cu pregătirea fizică, Markov, accidentat și Abeid, suspendat, au lipsit din defensiva roș-albă. Dincolo, la gazde, conform așteptărilor, a lipsit Cosmin Matei, accidentat, în vreme ce Andres Dumitrescu a fost transferat pentru 1 milion de euro la Slavia Praga! UTA venea în secuime cu un moral bun după cele două victorii importante, 2-1 cu FCSB în campionat și 1-0 în Cupă cu CSC Dumbrăvița. Sepsi nu a fost departe de grupele Conference League, venind după eliminarea dramatică, în prelungiri, în fața norvegienilor de la Bodo Glimt. UTA nu a început rău meciul, iar în minutul 13 a fost la un pas să deschidă scorul, Cooper fiind blocat în ultimul moment de Oteliță. Patru minute mai târziu, același Cooper a avut o minge pe cap, în careul mic, dar a trimis slab și Niczuly a prins. Sepsi a răspuns abia în minutul 33, când Oteliță a centrat în fața careului mic, iar de acolo Safranko a trimis lângă bară, dar Iacob a respins salvator.

Aganovic a decis meciul cu o execuție excelentă, din lovitură liberă

Varga a mai avut un șut blocat de Stolnik, după care Micovschi i-a pasat în colțul careului mic lui Cooper, acesta a pivotat și a șutat în bară, irosind o altă oportunitate mare în minutul 43. În partea secundă s-a jucat ceva mai slab, covăsnenii acuzând oboseala acumulată în returul cu Bodo. Totuși, în minutul 63, Iacob a mai avut o paradă spectaculoasă în fața lui Ninaj. Imediat, la cealaltă poartă, Fabry a intrat în unghi, a tras puternic, Niczuly a fost și el atent. Sepsi a cerut penalty în minutul 80, la o intervenție a lui Stolnik la Ninaj, dar după ce faza s-a analizat în camera VAR nu s-a acordat nimic. În prelungiri, UTA a cedat dramatic. Cristi Mihai a faultat la 22 de metri, iar în minutul 93, Aganovic a executat perfect lovitura liberă, la vinclu, fără speranțe pentru Iacob! Chiar și așa, imediat după gol, Ninaj a greșit uluitor în propriul careu, Stahl a preluat mingea și a tras pe lângă poartă, singur cu portarul, scor final 1-0. Punct mare pierdut de UTA, care a stat bine în teren, însă nu a profitat de cele 2-3 ocazii mari.

Sepsi: Niczuly – Ciobotariu, Ninaj, Bălaș(Aganovic), Oteliță – Alimi, Păun (R. Ion), Rodriguez, Ștefănescu (F.Junior)– Varga (Debeliuh), Safranko (Rondon).

UTA: Fl. Iacob – Rodriguez, Benga (Stanciu), Stolnik, Dumitrașcu – R. Pop (C. Mihai), Freitas, Marku (Carp), Micovschi (Stahl) – Fabry – Cooper (Vucenovic).

Arbitri: Marcel Bîrsan – Radu Ghinguleac (ambiid din București), Marius Marchidanu (Brăila). Camera VAR: Horia Mladinovici (București) și Florian Vișan (Galați). Observator FRF: Ioan Onicaș (Zalău). Delegat LPF: Adrian Pitu (Constanța).