Încep sferturile de finală, la Cupa Mondială din Rusia

Incisivul atac al Franţei va da piept cu cea mai bună defensivă a turneului, cea a Uruguayului, vineri, de la ora 17:00 (ora României), la Nijnîi Novgorod (stadionul Nijnîi Novgorod), în primul sfert de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Rusia.

Franţa a marcat de patru ori în meciul din optimi, contra Argentinei, dar va avea un test mult mai dificil contra ”celeştilor” care au primit un singur gol până acum în Rusia, în meciul din optimi cu Portugalia (2-1).

Ambele echipe şi-au câştigat grupele în Rusia, sud-americanii impunându-se în toate cele trei meciuri, în timp ce Franţa a avut două victorii şi un egal. Ambele au învins la limită în optimi.

Francezii nu vor putea conta pe mijlocaşul Blaise Matuidi, iar patru fotbalişti (Olivier Giroud, Benjamin Pavard, Paul Pogba şi Corentin Tolisso) au cartonaşe galbene şi riscă să rateze o eventuală semifinală. Uruguayul are un singur jucător cu cartonaş galben, Rodrigo Bentancur.

În al doilea sfert de finală al zilei se înfruntă Brazilia şi Belgia, ora 21, la Kazan, în poate cel mai tare şi interesant meci al acestei faze.

Tite a dat de înţeles că Marcelo, căpitanul Braziliei, s-a refăcut după o accidentare şi ar urma să fie titular, deşi Filipe Luis „a jucat foarte bine” în ultimele două meciuri.

În locul mijlocaşului Casemiro, care este suspendat, selecţionerul nu exclude să-l folosească pe Marquinhos, deşi acesta este fundaş de meserie. (digisport.ro)