Incendiu la un centru medical din Arad. Planul Roșu, activat în timpul intervenției

Incendiu la un centru medical din Arad. Planul Roșu, activat în timpul intervenției
Un incendiu a izbucnit în noaptea de sâmbătă spre duminică, la un centru medical de pe Calea Aurel Vlaicu din municipiul Arad. Trei pacienți au fost evacuați de pompieri și evaluați de echipajele medicale.
La locul intervenției au fost mobilizate două autospeciale de stingere, o autospecială de intervenție și salvare de la înălțime, 11 ambulanțe SMURD, dintre care una de Terapie Intensivă Mobilă, precum și o autospecială de transport personal și victime multiple.
La ora 01:36 a fost activat Planul Roșu de Intervenție.
La sosirea echipajelor, pompierii au constatat că incendiul se manifesta la o saltea din interiorul unui salon. Trei pacienți au fost evacuați de pompierii militari. Aceștia erau conștienți și cooperanți și au fost preluați de echipajele medicale pentru evaluare.
Incendiul a fost lichidat, iar evacuarea celorlalți pacienți sau a personalului medical nu a fost necesară.
La ora 01:54, Planul Roșu de Intervenție a fost dezactivat.
În continuare, pompierii acționează pentru ventilarea spațiilor și îndepărtarea efectelor incendiului, în timp ce echipajele medicale acordă îngrijiri celor trei victime. Pompierii urmează să stabilească și cauza probabilă a izbucnirii incendiului.