Încă un Mondial ratat! Arădeanul Man a marcat la Vaduz, în victoria inutilă a „tricolorilor”

Naţionala de fotbal a României a trecut de modesta Liechtenstein la Vaduz, scor 2-0, la capătul unui meci în care „tricolorii” și-au creat o mulţime de ocazii şi au înscris doar două goluri. Arădeanul Man a deschis scorul în minutul 7, cu o reluare din trei metri, pentru ca pe final Bancu să închidă tabela. Stanciu a ratat un penalty în minutul 32, după un henţ în careu. Totuși, victoria este inutilă, atâta timp cât Macedonia de Nord ne-a arătat cum se joacă un meci decisiv, cu barajul pe masă, câştigând cu 3-1 în faţa Islandei, prin dubla lui Elmas, din minutele 65 şi 87 şi reuşita lui Alioski, din minutul 7. Nordicii au egalat în minutul 54, prin golul egalizator marcat de Thorsteinsson şi le-a dat iluzia „tricolorilor” că pot pleca neînvinşi.

România se uită din nou la TV, Macedonia de Nord merge la baraj

Doar că România nu a prea reuşit nimic când a stat la mâna altora, iar asta s-a dovedit şi în această seară. Concluzia tristă şi dură a serii e că vom vedea încă o Cupă Mondială la TV, iar conducerea FRF ar trebui să îşi asume eşecul mandatului lui Rădoi şi să plece acasă în frunte cu Burleanu. Selecționata condusă de Mirel Rădoi a încheiat pe locul 3 în Grupa J, cu 17 puncte, la unul singur în spatele Macedoniei de Nord și la 10 distanță de Germania. Nemţii s-au calificat la Cupa Mondială, iar Macedonia de Nord merge la barajul din primăvară. (foto: gsp.ro)