Încă o ruşine naţională: Georgia bate România în amical! Utistul Iacob îşi amână debutul

Echipa naţională de fotbal a României a fost învinsă de reprezentativa Georgiei cu scorul de 2-1 (0-0), pe Stadionul ”Ilie Oană” din Ploieşti, într-un meci amical. România a produs o nouă dezamăgire, pierzând în faţa unei echipe care nu ne mai învinsese până acum. În primele şapte confruntări cu Georgia, tricolorii aveau şase victorii şi un egal. Un moment important s-a petrecut în minutul 41, când Florin Tănase, golgheterul Ligii I în sezonul recent încheiat, a fost eliminat pentru lovirea lui Ceabradze, la pauză scorul fiind alb, 0-0. Georgia a controlat începutul reprizei secunde, având superioritate numerică, iar în minutul 61 a deschis scorul prin Georges Mikautadze, cu un şut din 14 metri. România a avut şansa egalării, dar Răzvan Marin a executat lamentabil un penalty (65), şutând mult peste poartă, după ce Andrei Ivan a fost faultat în careu de Kvirkvelia. Fundaşul georgian a primit al doilea cartonaş galben şi a fost eliminat. Georgia s-a desprins însă la 2-0 în minutul 71, la capătul unui contraatac, Ghiorghi Aburjania, lăsat liber în marginea careului mic, reluând la colţul scurt centrarea lui Lobjanidze. Golul de onoare al tricolorilor a fost înscris de Andrei Ivan (78), cu un şut în forţă la colţul scurt, după o pasă excelentă oferită de Sorescu.

Utistul Florin Iacob nu a fost debutat de Rădoi

În acest meci, selecţionerul Mirel Rădoi le-a oferit şansa debutului lui Andrei Vlad, Deian Sorescu şi Darius Olaru, dar nu şi portarului de la UTA, Florin Iacob, care încă îşi aşteaptă rândul. Ivan a marcat primul său gol la naţionala de seniori. România va juca pe 5 iunie un nou meci amical, contra Angliei, la Middlesbrough. Mirel Rădoi a început cu. 12. Andrei Vlad – 24. Deian Sorescu, 6. Vlad Chiricheş (căpitan), 5. Ionuţ Nedelcearu, 3. Cristian Ganea – 21. Denis Olaru (8. Alexandru Cicâldău, 58), 18. Răzvan Marin (23. Nicolae Stanciu, 77), 10. Alexandru Maxim (20. Constantin Budescu, 58) – 14. Ianis Hagi (13. Claudiu Keşeru, 77), 7. Denis Alibec (9. Andrei Ivan, 58), 19. Florin Tănase. Rezerve neutilizate: 1. Florin Niţă, 16. Florin Iacob – 4. Adrian Rus, 11. Olimpiu Moruţan, 17. Adrian Păun, 22. Mario Camora, 25. Alexandru Băluţă.