Încă o medalie pentru tenisul de masă arădean! Irina Rus, bronz la Cupa României de tineret

Tenisul de masă continuă să aducă medalii preţioase la nivel naţional, pentru oraşul nostru. Astfel, Irina Rus, jucătoare legitimată la CS Municipal Arad, a urcat pe a treia treaptă a podiumului la Cupa României de tineret, competiţie care s-a desfăşurat la Dumbrăviţa, judeţul Timiş. Eleva lui Cristi Dodean a terminat a doua grupa de calificare pentru tabloul principal, după 2-3 la seturi cu Bianca Mei-Roşu şi 3-0 cu Carmina Găman, pentru ca în primul tur, optimi de finală, să treacă de Andreea Teglas, tot cu 3-0 la seturi. În sferturi şi în meciul spre medalie avea să o înfrunte pe colega ei de la CSM Arad, Ana Barbu, pe care a învins-o la mare luptă, cu 3-2. Calificată direct pe tablou, Barbu trecea în runda inaugurală cu 3-0 de Lorena Dumitru. Interesant e că Rus şi Barbu sunt colege la CSM Arad şi în Superliga pe echipe, ele cunoscându-se foarte bine. În semifinale, Rus a pierdut cu 3-0 în faţa marii favorite, Elena Zaharia (LPS Constanţa), cea care avea să şi câştige medalia de aur, după 3-1 în finală cu Tania Plăian, de la CSM Bistriţa. Tot cu bronz s-a ales şi Andreea Dragoman, CSA Steaua, fiind învinsă în penultimul act de Plăian, cu 3-0. Cu atât mai notabilă performanţa Irinei Rus – 18 ani, originară din Cluj-Napoca – cu cât ea s-a aflat pe aceeaşi treaptă a podiumului cu revelaţia României la Campionatele Mondiale de seniori, Andreea Dragoman bifând la prima ei participare un loc 5 la „dublu”, alături de Eliza Samara şi o calificare în 16-mi la simplu.

Ana Barbu, învinsă în duelul pentru podium de colega Irina Rus! Alesia Sferlea a avansat până în sferturi

De la CSM Arad a mai jucat la Cupa României de tineret şi una din performerele secţiei de tenis de masă din acest an, Alesia Sferlea, care şi-a câştigat clar grupa de calificare, 3-1 cu Selena Jantea şi Beatrice Hilea, pentru ca în optimi să treacă cu 3-0 de Denisa Urîtu. La fel ca Barbu, Sferlea a fost şi ea la un pas de medalie, dar a avut ghinionul să dea în sferturi peste Dragoman, care a învins-o cu 3-0 la seturi. Astăzi au loc, tot la Dumbrăviţa, întrecerile rezervate Cupei României de seniori, CSM Arad avându-le în concurs pe cele trei jucătoare ce au evoluat şi la tineret, plus antrenoarea-jucătoare Andreea Fistyulof. Fetele sunt însoţite la cele două competiţii de antrenorul Patriciu Muntean. Vă reamintim că sezonul intern se încheie în perioada 20-22 decembrie, când Buzăul va găzdui Campionatul Naţional de tineret şi Top 16 seniori. La prima competiţie vor participa de la CSM Arad aceleaşi trei jucătoare ce sunt angrenate şi în Cupă, Sferlea, Barbu şi Rus, iar la Top 16 senioare este calificată doar Ana Barbu.