Încă o demonstrație de forță a halterofililor de la AMEFA, final de carieră pentru Sorin Cazacu!

Secţia de haltere a Clubului Sportiv AMEFA Arad continuă să confirme. Cea mai recentă ispravă a școlii coordonate de Gheorghe Biriș s-a consemnat la finala Campionatului Naţional de seniori de la Botoşani, unde trei sportivi pregătiţi de antrenorul emerit Gheorghe Biriş au urcat pe podium. În ordinea categoriilor de greutate s-au întors cu medalii acasă: Cosmin Krupla (61 Kg), triplu vicecampion naţional, cu 108 Kg – smuls, 120 Kg – aruncat şi 228 Kg – total; Claudiu Popa (96 Kg), triplu vicecampion naţional, cu 141 Kg – smuls; 160 Kg – aruncat şi 301 Kg – total; Sorin Cazacu (plus 109 Kg), triplu medaliat cu bronz, cu 105 Kg – smuls, 137 Kg – aruncat şi 242 Kg – total.

Cazacu, 13 ani de performanțe la clubul condus de Gheorghe Biriș

Pentru longevivul Sorin Cazacu a fost ultimul concurs oficial de haltere după 38 de ani de activitate, perioadă de timp în care a fost un obişnuit al podiumurilor de premiere la Campionatele Naţionale şi Cupa României. „Sunt cel mai longeviv halterofil român, dar a sosit momentul să mă retrag. Mulțumesc domnului antrenor emerit Gheorghe Biriș, care m-a primit acum 13 ani la Clubul Sportiv AMEFA, la care am avut cele mai bune rezultate din cariera mea de sportiv. A fost o etapă lungă din viața mea, este sportul care m-a propulsat în lumea bună, chiar și în powerlifting, a declarat Sorin Cazacu.