Imprevizibila UTA câștigă la Voluntari și revine în „cărți” pentru play-off!

UTA nu a făcut un joc prea bun la Voluntari, dar și-a atins scopul și a câștigat în fața unei echipe mai slabe, candidată sigură la retrogradare. Meciul de azi a început cu o mare ocazie, Vlad Morar nimerind bara cu un șut frumos, de la 16 metri. Replica ilfovenilor a venit după jumătate de oră, atunci când Iacob a scos spectaculos de sub bară mingea trimisă cu capul de Dumiter. UTA putea deschide scorul în minutul 34, dar Luckassen l-a luat la țintă pe Fernandes. Jocul a fost unul cenușiu spre slab, iar până la pauză am mai consemnat, în minutul de prelungire al reprizei, căderea în careu al lui Omondi, fără ca Feșnic să intervină.

Nou intratul Fabry aduce trei puncte mari

În partea secundă, meciul a fost și mai slab, Stahl și Răduț având fiecare câte o ocazie. Imediat, Dumiter putea deschide scorul, prin Dumiter, dar Iacob a scos mingea ce mergea spre vinclu. Meciul părea să se îndrepte spre o remiză albă, dar nu a fost de acord nou intratul Fabry, care a pus capul din șase metri la centrarea perfectă a lui Căpușă, 0-1 în minutul 77.  Voluntariul nu a mai avut puterea să reacționeze și deși a dominat, UTA s-a apărat atent și pleacă acasă cu toate punctele! S-a terminat 1-0 și arădenii urcă astfel, pe un intermediar loc 8, la un punct de play-off.

FC Voluntari: J. Fernandes – Ricardinho, Matricardi, Turda, Boboc – Răduț (D. Andrei), Crepulja, Cascini (Ciobanu), Popescu (Florea) – Dumiter (Carnat), Nemec.

UTA: Fl. Iacob – Căpușă, Stolnic, Benga, Rodrigues – C. Mihai, J. Pedro (Freitas) – Micovschi (Fabry), V. Morar (Stahl, R. Pop), Omondi – Luckassen (Tudorie).

Au arbitrat: H. Feșnic (Cluj) – la centru, Al. Vodă (Alba Iulia) și D. Lucaciu (Cluj) – asistenți.