ICIM a ratat calificarea la turneul final al Ligii Europei

Baschetbalistele arădene au cedat aseară pe terenul nemțoaicelor de la Pharmaserv Marburg, în penultimul meci din grupa B a Ligii Europei Centrale. Practic, galben-albastrele aveau nevoie de două victorii în dubla din Germania, pentru a se califica în careul de ași al competiției. Numai că gruparea din Bundesliga, a șasea în campionatul Germaniei, s-a dovedit mai bună, având inițiativa după pauza mare, când s-a și desprins în câștigătoare. În continuare fără Coker, dar cu surpriza Nagy în mână bună, ICIM conducea după două sferturi cu patru puncte, 40-44.
Înfrângere decisivă, la Marburg
Sfertul trei avea însă să fie modest și echipa din Marburg a recuperat spectaculos handicapul, trecând în avantaj înaintea ultimelor zece minute, scor 67-63. Arădencele nu au mai avut puterea să țină ritmul cu adversarele și în final, Pharmaserv a învins clar, scor 87-79 (18:22, 22:22, 27:19, 20:16). Victorie cu care nemțoaicele își asigură prezența la turneul final, în vreme ce ICIM părăsește prematur competiția. CSM Satu Mare, echipă care s-a impus la pas în fața lui Marburg, atât acasă cât și în deplasare, câștigă grupa și face și ea pasul spre Final 4.
Meciul revanșă, doar pentru statistică
Marburg și ICIM se vor înfrunta și în această seară, ora 21, tot în Germania, cele două formații căzând de acord ca meciul retur, revanșă, să se dispute în aceeași arenă al celor de la Pharmaserv. Meci mai mult formal, atâta timp cât calculele sunt deja făcute. „A fost un joc bun și intens, cu multe puncte. Nu am putut controla recuperările. Marburg a prestat un joc combinativ și a fost mai activă. Le felicit pentru victorie și le doresc baftă la turneul final. Ne concentrăm pe campionat și pe cupă. Al doilea meci împotriva lui Marburg este o etapă de pregătire bună”, a spus Bogdan Bulj după meci.

Marburg: Baker 9, Bertholdt 2, Bradley 10, Greunke 24, Schaake 12, Voynova 12, Wagner 2, Wilke 2, Winterhoff, Yohn 14.
Arad: Ciotir 2, Ferenczi 2, Hadzovic 12, Mercea 5, Nagy 24, Poole 16, Tavic 4, Wingate 14, Zidaru.