ICIM pierde în derby şi rămâne fără victorie în deplasare

FCC ICIM rămâne fără victorie în deplasare și după etapa a opta a Ligii Naționale. Baschetbalistele arădene au fost învinse în derby-ul rundei de CSM Târgoviște, într-un „El Clasico” ce și-a pierdut strălucirea de altădată. Echipa lui Cătălin Tănase și-a luat, astfel, revanșa pentru înfrîngerea din tur, la 13 puncte.

Chiar dacă a început bine şi conducea după primul sfert cu 19-15, FCC ICIM a făcut un al doilea interval sfert extrem de slab, care practic avea să şi decidă meciul. Au fost aproape 7 minute fără punct pentru „galben-albastre”, iar gazdele au profitat la maxim, cu ex-arădencele Stoenescu și Coker în prim-plan, 39-31 la pauza mare.

După aceea a fost echilibru perfect, 15-15 și 17-17 în sferturile 3 şi 4, astfel că la final s-au impus dâmboviţencele, scor 71-63. Diferenţa s-a făcut şi pe bancă, rezervele gazdelor făcându-şi mult mai bine treaba. De la ICIM s-a remarcat în mod deosebit doar Hadzovic (foto) – cea mai bună marcatoare a partidei – şi parţial Dzombeta, prea puţin pentru o victorie pe terenul marii rivale.

CSM Târgovişte obţine a treia victorie în campionat și ajunge la 10 puncte, în timp ce formaţia pregătită de Miljan Medvedj e la a cincea înfrângere și a strâns doar 9 puncte, clasându-se pe locul 5, penultimul, în grupa valorică A. FCC ICIM poate recupera terenul pierdut în următoarele două jocuri de acasă, pe 7 și 11 decembrie cu Olimpia CSU Brașov și CSM Satu Mare.

Runda a mai programat următoarele meciuri: Olimpia Braşov – Sepsi Sf.Gheorghe 71-84 şi Universitatea Cluj – CSM Satu Mare 54-70. Prima în clasament rămâne Sepsi, 16 puncte, urmată de Olimpia Braşov şi CSM Satu Mare, ambele cu 12 puncte.