ICIM obţine prima victorie externă. Tur sub aşteptări pentru arădence

Univ.Goldiș ICIM Arad a obţinut a treia victorie stagională şi primul succes extern în Liga Naţională. Baschetbalistele pregătite de Stacey Nolan s-au impus cu 81-72 pe terenul ultimei clasate, Sirius Târgu Mureş. Arădencele au câștigat fără mari probleme, controlând clar primele trei sferturi, dar cedând la scor neverosimil în sfertul patru, atunci când pe teren au intrat şi jucătoarele cu mai puţine minute în acest sezon. Pentru „galben-albastre” urmează încă două meciuri pe teren străin, în compania echipelor din Galați, pe 3 decembrie, respectiv Cluj-Napoca.

Suporterii arădeni îşi vor vedea favoritele la treabă abia pe 17 decembrie, atunci când la Arad sosește Olimpia CSU Brașov. Cu un bilanţ de trei victorii şi şase înfrângeri, 12 puncte, ICIM încheie turul de campionat abia pe locul şase, în grafic pentru calificarea în play-off, obiectiv totuşi modest impus de conducerea clubului, obişnuită şi consolată deja cu mediocritatea.

BC Sirius Tg. Mureş – Univ Goldiş ICIM Arad 72-81 (12-20, 17-26, 12-22, 31-13)

Arad: Karakasevic 17, Stroman 15 (2×3), McGuire 14 (1×3), Pasic 11 (2×3), Hadzovic 9 (1×3), Nagy 6, Zidaru 5 (1×3), Moraru 2, Mercea 2. Au mai jucat: Demeter și Szocs.