ICIM obține o victorie prețioasă în Liga Națională

FCC ICIM și-a trecut în cont o nouă victorie, a șasea a sezonului în Liga Națională de baschet. Galben-albastrele au avut mult de transpirat în fața ambițioasei formații din Alexandria, care deși a venit la Arad fără antrenorul Piperea, nu a fost departe de a câștiga, după un meci în care a condus pe tabelă o bună perioadă a timpului. Având în Amukamara şi ex-arădeanca Bartee două jucătoare în zi de grație, teleormănencele au controlat primele minute și s-au desprins la 13 puncte, după pauza mare, 43-30 în minutul 24. Americancele ICIM-ului au dat, însă, ca în alte dăți, startul revenirii, iar cursa de urmărire a fost una spectaculoasă.
S-a făcut 62-61 pentru arădence în minutul 37, după care ultimele secvențe le-a aparținut gazdelor, susținute frenetic de tribunele Polivalentei. S-a terminat 69-66 și ICIM câștigă, in extremis, un meci foarte important în economia clasamentului la finalul sezonului regulat. Pe locul 5, cu 20 de puncte, cu două meciuri înainte de încheierea primei faze a campionatului, echipa pregătită de Bogdan Bulj mai are de jucat cu Alba Iulia și Târgu Mureș.

FCC ICIM Arad – CSBT Alexandria 69-66
(8-16, 20-17, 21-16, 20-17)
Arad: Poole 17 (1×3), Wingate 14 (1), Hadzovic 13, Coker 12, Tavic 6 , Nagy 4, Ferenczi 3 (1). Au mai jucat: Mercea, Ciotir.
Alexandria: Bartee 18 (2×3), Amukamara 16, Voicu 15, Mihai 8 (2), Podar 7, Grbic 2. Au mai jucat: Cooper, Vrancic.