ICIM joacă finala primei faze stagionale, la Satu Mare

Univ.Goldiş ICIM dispută vineri, ora 18, la Satu Mare, un meci decisiv pentru calificarea în prima grupă valorică, 1-6, a Ligii Naţionale de baschet, la finalul sezonului regulat. Învingătoare etapa trecută, după prelungiri, în faţa rivalei din Târgovişte, echipa pregătită de Bogdan Bulj trebuie să câştige şi meciul cu CSM Satu Mare, contând pentru penultima rundă, asta dacă vrea să se claseze pe locul 6 şi să abordeze apoi play-off-ul primelor clasate, într-un sistem “fiecare cu fiecare”. La un punct distanţă în spatele sătmărencelor, “galben-albastrele” şi-ar depăşi adversara în clasament, cu o victorie obţinută vineri. În tur, ICIM a câştigat dramatic, după prelungiri, astfel că disputa se anunţă la fel de încinsă, ambele echipe vizând o poziţie cât mai superioară înaintea play-off-ului 1-8, o a treia şi ultimă fază stagională.
Mani Gyenes dă lovitura de start!
Se anunţă un duel interesant şi al antrenorilor, sârbul Bulj – care a debutat la Arad cu o victorie în “El Clasico” – şi fostul technician al ICIM-ului, portughezul Jose Araujo, care acum e la cârma CSM-ului din Satu Mare. În cazul unei înfrângeri, arădencele ar risca să încheie prima fază a campionatului chiar pe locul 8, asta dacă Alexandria câştigă toate cele trei meciuri rămase, două foarte grele pe teren propriu, cu Olimpia Braşov şi restanţa cu CSM Târgovişte. Ca şi un amănunt interesant al derby-ului de vineri seară, lovitura de începere în sala LPS va fi dată de sătmăreanul Mani Gyenes, performer în Raliul Dakar.