ICIM înfruntă, vineri, Alexandria, în drumul spre Cupă

FCC ICIM Arad debutează mâine, ora 17:15, în Sepsi Arena din Sfântu Gheorghe, la turneul final al Cupei României la baschet. Prima adversară a galben-albastrelor e CSBT Alexandria, meci contând pentru sferturile de finală. Cele două echipe și-au împărțit victoriile în campionat: a fost 75-49 pentru teleormănence în tur și 69-66 la Arad, în retur, pentru ICIM. Trupa lui Piperea a încheiat sezonul regulat pe locul 4, cu 24 de puncte, tot atâtea contabilizând și formația pregătită de Bogdan Bulj, care însă a încheiat abia pe 6, ratând in extremis prima grupă valorică, ca urmare a meciurilor directe cu Alexandria și Clujul, defavorabile. Dintre cele opt echipe prezente la Sfântu Gheorghe, doar ICIM în două rânduri, 2011 şi 2014 şi gazdele de la Sepsi Sfântu Gheorghe, tot de două ori, au cucerit trofeul. Marea absentă a întrecerii e CSM Târgoviște, echipa cu cele mai multe trofee cucerite în ultimul deceniu, dâmbovițencele preferând să se retragă din Liga Națională, ca urmare a problemelor financiare.
Programul turneului final
Cu precizarea că doar jocul gazdelor din sferturi şi finala vor fi transmise în direct de DigiSport, iată programul Final8 Cupa României 2018: Sferturi – Joi, 22 februarie, ora 17,15: SCM Timişoara – Olimpia CSU Braşov (1) şi ora 20: U Cluj Napoca – Sepsi Sf Gheorghe (2); Vineri, 23 februarie, ora 17,15: FCC ICIM Arad – CSBT Alexandria (3) şi ora 20: CSM Satu Mare – CSU Alba Iulia (4); Semifinale – Sâmbătă, 24 februarie, ora 17,15, învingătoare joc 1 – învingătoare joc 2 şi ora 20: învingătoare joc 3 – învingătoare joc 4; Duminică, 25 februarie, ora 17,30 – finala.