ICIM Arad câștigă în ultima secundă și își asigură locul 5

Baschetbalistele de la FCC ICIM Arad parcurg un retur de campionat foarte bun, iar victoria de aseară, de la Alba Iulia, le asigură galben-albastrelor prezența în Top 5, la final de sezon regulat. Echipa pregătită de Bogdan Bulj a obținut o nouă victorie dramatică, după un meci de mare luptă, pe terenul nou promovatei din Alba Iulia. Chiar dacă în mod normal ar fi trebuit să se impună ceva mai ușor, ICIM a început slab meciul și s-a văzut condusă la nouă puncte după primul sfert. Arădencele au dat, apoi, restartul și chiar fără Coker, au revenit spectaculos în meci, pentru un avantaj minim la pauza mare.
Americancele, la putere!
Cu americancele Wingate și Poole în zi de grație, ICIM s-a distanțat în partea a doua și la 11 puncte, avantaj însă risipit în ultimele minute, astfel că finalul avea să fie nerecomandat cardiacilor. Alba Iulia a egalat când mai erau doar cinci secunde de joc, dar Poole avea să fie providențială în ultima secundă, aducându-i echipei arădene un succes ce valoarează cât o prezență în grupa valorică 1-5, obiectiv nesperat după primele șase etape ale sezonului. S-a terminat CSU Alba Iulia – FCC ICIM Arad 86-88 (20-11, 18-28, 21-22, 27-27).

Formații și marcatoare:
Alba Iulia: Fleming 26, January 25, Morrissette 9, Crăciun 8, Omerbasic 6, Radovici 6, Fodor 4, Fleșer 2. Antrenor: Manuel Rodriguez.
FCC ICIM Arad: Wingate 30, Poole 21, Ferenczi 13, Tavic 10, Nagy 7, Hadzovic 7. Antrenor: Bogdan Bulj.