Haţegan rămâne talismanul Barcelonei! Arădeanul, salvat de VAR în fieful lui „Il Luce”

Ovidiu Haţegan rămâne „talismanul” Barcelonei în Liga Campionilor. Cu arbitrul arădean la centru, catalanii au ajuns la cinci meciuri fără înfrângere în cea mai importantă competiţie inter-cluburi europeană, după ce aseară au câştigat cu 1-0 pe terenul lui Dinamo Kiev, formaţie pregătită de Mircea Lucescu. În minutul 63, Haţegan a acordat un penalty pentru Barcelona, după un presupus fault comis de Kedziora asupra lui Ansu Fati. Noul decar al spaniolilor s-a tăvălit pe teren, stârnind îngrijorarea colegilor săi, mai ales că vine după o accidentare care l-a ținut departe de gazon aproape un an. Totuși, Ovidiu Hațegan a mers să revadă faza la monitorul VAR, iar reluările au arătat că Fati nu a fost faultat şi a schimbat decizia. La șase minute distanță, Barcelona a reușit să deschidă scorul chiar prin Ansu Fati.

Acordase un penalty pentru catalani, dar apoi a schimbat decizia

În prima repriză, Ovidiu Hațegan a fost și protagonistul unui moment inedit. L-a faultat involuntar pe Mykola Shaparenko, dar jucătorul lui Dinamo Kiev s-a ridicat rapid de pe gazon și a continuat partida. După patru runde disputate în grupa E, Barcelona urcă pentru prima dată pe un loc calificabil în optimile Champions League, poziția secundă, cu 6 puncte. Lider este Bayern, care are 12 puncte. Dinamo Kiev, formația lui Mircea Lucescu, este ultima, cu doar un punct și va lupta pentru locul 3 cu Benfica (4p).