Haţegan, protagonist în derby-ul etapei: CFR Cluj rămâne fără victorie în 2022, UTA se apropie de play-off!

Ovidiu Haţegan a avut parte de un meci greu în această seară la Craiova, în derby-ul etapei a 24-a din Liga 1. Arădeanul i-a lăsat pe clujenii de la CFR în zece oameni în minutul 85, atunci când Camora a fost eliminat pentru două galbene. Oficialii campioanei şi în special Dan Petrescu îl contestă pe Haţegan pentru un penalty neacordat în minutul 63, la un fault clar în careu comis asupra lui Debeljuh, dar şi pentru un aut de margine acordat greşit tot de el, la faza premergătoare golului egalizator, marcat practic la ultima suflare, în minutul 96! De asemenea, centralul meciului din Bănie i-a arătat roşu direct pentru injurii lui Bălgrădean şi practic i-a făcut viaţa mai uşoară UTA-ei, care marţi are deplasare tocmai în Gruia. Nu este prima oară când campioana îl contestă pe Haţegan, arbitrul din Arad fiind criticat dur de clujeni şi în sezonul trecut. Echipa lui Dan Petrescu este parcă blestemată în acest an, fiind a doua oară când este egalată la ultima fază a prelungirilor, la fel ca şi în derby-ul cu FCSB!

Centralul arădean, contestat de Dan Petrescu: clujenii au avut penalty neacordat!

Cu trei egaluri în 2022, liderul CFR Cluj rămâne fără victorie şi pierde teren serios în faţa marii rivale la titlu, formaţia lui Gigi Becali, care se poate apropia mâine la şase puncte, dacă o bate pe FCU Craiova. UTA profită de paşii greşiţi făcuţi de CS Universitatea şi mai ales de Farul lui Hagi, învinsă surprinzător acasă de Chindia şi este acum la patru puncte de zona de play-off (n.n. Farul are însă un meci în minus), distanţă încă recuperabilă având în vedere programul accesibil al arădenilor în ultimele cinci etape ale sezonului regulat. Vine însă ultimul meci mai greu, cel de marţi, din deplasare cu CFR Cluj, în care trupa lui Ionuţ Badea va încerca să prelungească seria negativă a liderului şi să revină cu punct(e) din Gruia!

ora 19:55 FC Botoşani – Dinamo.

Etapa viitoare (8-10 februarie): Sepsi – Mediaș, CFR – UTA, Voluntari – Rapid, Chindia – FC Argeș, Mioveni – Farul, Clinceni – FCSB, FC U Craiova – FC Botoșani, Dinamo – CS Universitatea. (foto: gsp.ro)