Haţegan i-a purtat noroc. Lucescu, aproape de grupele Champions League

Mircea Lucescu a debutat cu o victorie în acest sezon din Champions League. Gent – Dinamo Kiev s-a terminat 1-2 în play-off, într-un meci condus la centru de Ovidiu Hațegan. Arbitrul arădean a avut de luat o decizie grea chiar în minutul 9, când a consultat VAR-ul și a validat golul lui Supriaga, după ce asistentul ridicase fanionul pentru offside. Kleindienst a egalat pentru belgieni, care au rămas în 10 oameni în minutul 53. De Pena a adus succesul pentru trupa lui „Il Luce”, iar returul se anunță unul facil pentru Dinamo Kiev. Un meci nebun a fost și între Molde și Ferencvaros. Maghiarii au condus cu 2-0 în deplasarea din Norvegia, însă gazdele au egalat în startul reprizei secunde și chiar au preluat conducerea în minutul 83.

S-a terminat însă 3-3 după un penalty acordat pentru henț în careu. Tot dramatic a fost și meciul Olympiakos – Omonia Nicosia. După ce Valbuena a deschis scorul pentru greci în minutul 69, ciprioții se luptau să egaleze, dar eforturile lor au fost zădărnicite în minutul 90+2, prin El Arabi, care a stabilit scorul final. (digisport.ro)