HAŢEGAN A DEBUTAT LA EURO, ÎN VICTORIA POLONIEI

Ovidiu Haţegan şi-a făcut debutul la Euro 2016 în meciul dintre Polonia şi Irlanda de Nord, disputat la Nice şi încheiat cu victoria cu 1-0 a polonezilor. „Centralul” român a avut o singură fază controversată, în prima repriză, la scorul de 0-0.

În minutul 39, la o lovitură de colţ, polonezii au solicitat un penalty, pentru un presupus henţ comis de Lafferty. Haţegan a lăsat, însă, jocul să continue, iar faza s-a încheiat cu un şut al lui Kapustka, respins spectaculos în corner de McGovern.

Reluările nu au reuşit să lămurească pe deplin dacă atacantul nord-irlandez a jucat mingea cu mâna în suprafaţa de pedeapsă, însă protestele polonezilor nu au fost foarte vehemente.

Tot Kapustka a fost protagonist într-o altă fază la care arbitrul arădean a luat o decizie discutabilă. În minutul 65, mijlocaşul polonez a primit cartonaşul galben, pentru un fault la mijlocul terenului.

La reluare, s-a văzut că jucătorul de 19 ani a atins mingea în momenul în care a intervenit, existând dubii şi în privinţa faultului acordat de Haţegan.
În restul timpului, arbitrul român a avut parte de un meci liniştit, astfel că nu a fost nevoit să intervină foarte mult.

Ovidiu Haţegan este primul român care conduce la centru un meci de Euro, după Ioan Igna, în 1988. Arbitrul de 35 de ani i-a avut alături pe Octavian Şofre, Sebastian Gheorghe, Alexandru Tudor și Sebastian Colțescu.
Sursă: digisport.ro