Potrivit calendarului stabilit de inspectoratele școlare județene și de Inspectoratul Școlar al Municipiului București, elevii vor avea vacanță într-una dintre următoarele perioade:
9 – 15 februarie 2026: trei județe au ales această variantă;
16 – 22 februarie 2026: cea mai mare parte a județelor, respectiv 22, vor avea vacanța în această săptămână;
23 februarie – 1 martie 2026: restul județelor și municipiul București.
Decizia privind săptămâna de vacanță a fost luată la nivel local, inspectoratele fiind obligate să stabilească perioada până cel târziu la 1 aprilie 2025, în urma consultărilor cu elevii, părinții și cadrele didactice.
