HANDBAL FEMININ: SUEDIA A CUCERIT BRONZUL LA EURO 2014

by Sida Voicu

Echipa Suediei a cucerit medaliile de bronz la Campionatul European de handbal feminin din Ungaria și Croația – EURO 2014, duminică, la Budapesta, după ce a învins în finala mică formația Muntenegrului, deținătoarea titlului, cu scorul de 25-23 (11-12).

Suedia, vicecampioană europeană în 2010, și-a luat astfel revanșa în fața Muntenegrului, care o învinsese în grupa principală de la EURO 2014 cu 30-29. O componentă a echipei Suediei, Linnea Torstenson, joacă în România, la CSM București.

Începutul meciului a fost echilibrat, dar Muntenegru a reușit să se desprindă la două goluri în minutul 8 (5-3), însă peste trei minute scandinavele au restabilit egalitatea (5-5). Campioana a reușit să puncteze de trei ori la rând, pentru 8-5 (16), a condus apoi cu 10-7 (21), dar Suedia a revenit din nou și a făcut 10-10 (24), pentru ca la pauză Muntenegru să aibă un avans minim, 12-11.

Condusă de Isabelle Gullden, MVP-ul competiției, Suedia a avut avantaj în premieră în minutul 32, 13-12, iar un minut mai târziu a făcut 14-12. Nordicele au preluat controlul jocului, s-au desprins la trei goluri, 16-13 (25), au avut 18-15 (38), dar formația balcanică nu a cedat și a restabilit egalitatea, 18-18 (44). Suedia s-a dus apoi la 22-20 (51), iar Muntenegru a avut un ultim zvâcnet, egalând la 22-22 (52). Finalul a fost dramatic, Suedia a condus cu 25-23 (59), iar Katarina Bulatovic a ratat o aruncare de la 7 metri pentru Muntenegru când mai erau 30 de secunde de joc, irosind astfel o ultimă șansă de egalare.

Pentru suedeze au înscris Hanna Fogelstrom (1 gol), Linnea Torstenson (1 gol), Isabelle Gullden (7), Jessica Helleberg (1), Nathalie Hagman (2), Sabina Jacobsen (1), Ida Oden (6), Jenny Alm (4) și Anna-Maria Johansson (2).
Pentru Muntenegru au marcat: Biljana Pavicevic (1), Jovanka Radicevic (4), Marija Jovanovic (4), Suzana Lazovic (1), Katarina Bulatovic (8), Majda Mehmedovic (2), Milena
Knezevic (3).

Finala competiției, dintre Norvegia și Spania, are loc duminică seara, la Budapesta, de la ora 19,00 (ora României).

Sursa: agerpres.ro