Handbal Club Beldiman își propune să ajungă la turneul final al juniorilor III

Punct final în seria J a Campionatului Național de juniori III la handbal, acolo unde arădenii de la HC Beldiman au obținut succese pe linie, opt la număr. Ultimul dintre ele a a fost consemnat în Sala Sporturilor Victoria, acolo unde elevii lui George și Adriana Beldiman au trecut cu scorul de 41-28 (22-9) de LPS Banatul Timișoara, echipă clasată pe poziția a treia. Internaționalul Robert Beldiman a fost din nou golgheterul echipei de pe Mureș, cu 17 reușite, urmat fiind de Alex Pașcalău, 11 goluri, Cezar Diniș, 6, Ayan Lucaci, 5, Călin Creț și Sașa Vasinei, ambii cu câte o reușită. Au mai jucat: Andrei Creț – Mihai Crișan, Andrei Marcea, George Tat, Luca Bojin, Alex Pintea, Tudor Vălean, Adoryan Lazăr, Cristian Berariu.

HC Beldiman a terminat pe primul loc în clasament și s-a calificat în grupele principale „valoare”, practic un turneu semifinal. Aici, în grupa 4 valoare, arădenii se vor duela cu Potaissa Turda, Academia Minaur II Baia Mare, LPS Târgu Mureș, LPS Bihorul Oradea și LPS Bistrița Năsăud, plecând de la punctele acumulate în grupa geografică. Astfel, sunt șanse bune de calificare la turneul final, adică printre primele opt echipe din țară. Pentru asta, HC Beldiman trebuie să se claseze pe unul dintre primele locuri în clasament.