HALTEROFILII DE LA CSM ARAD AU INCHEIAT ANUL IN STIL MARE. VEZI CE AU FACUT LA NATIONALE!

Campionatul Naţional de haltere rezervat seniorilor, întrecere desfăşurată la Oneşti, a consemnat rezultate de excepţie pentru CSM Arad. Sportivii pregătiţi de Adrian Jigău, Pavel Sebeşan şi Adrian Crişan s-au întors acasă cu 10 medalii, dintre care trei de aur, trei de argint şi patru de bronz. Performerul delegaţiei arădene a fost, aşa cum era de anticipat, triplul medaliat european de juniori Florin Vizitiu. Halterofilul CSM-ului s-a impus la categoria 62 de kilograme, cucerind de trei ori aurul: 115 kg. la smuls, 140 la aruncat şi 255 total. La categoria 56 de kilograme, Emanuel Danciu (13 ani), a ocupat trei locuri 5: 58 la smuls, 80 aruncat şi 138 total. La aceeaşi categorie, Adrian Antal a ocupat două locuri patru, aruncat 95 şi total 280 şi un loc trei, 85 la smuls.

Florin Vizitiu, de trei ori aur

La 69 de kilograme, Teodor Bilegan s-a ales cu două locuri 3, 120 la smuls şi 270 la total şi un loc patru la aruncat, 150. La categoria 77 de kilograme, Sebastian Călugăreanu a cucerit de două ori argintul, la smuls 120 şi total 270, clasându-se pe patru la arunncat, 150. La +105 kilograme, Adrian Lingurar s-a clasat pe locul trei la smuls, cu 137 de kilograme ridicate, iar la aruncat, 160 şi total, 297, s-a clasat pe locul cinci. În fine, la aceeaşi categorie, Paul Pantea a ocupat locul doi la smuls, 138 de kilograme, clasându-se pe patru la aruncat, 161 şi total, 299. Cu excepţia ultimului sportiv enumerat, pregătit de Adrian Crişan, toţi ceilalţi halterofili sunt elevi ai lui Adrian Jigău şi Pavel Sebeşan.

Adi Jigău: „Încheiem un an bun”

Sunt mulţumit de rezultate, practic cu excepţia lui Danciu, care are doar 13 ani, toţi ceilalţi au luat măcar o medalie. Vizitiu şi-a reconfirmat valoarea şi superioritatea pe plan intern. Încheiem un an foarte bun, cu medalii la toate categoriile de vârstă, în total cred că avem 20 de medaliaţi. În paralel, am lucrat şi la selecţii, iar din spate vine un nou val de sportivi talentaţi”, ne-a declarat antrenorul coordonator al secţiei de haltere la CSM Arad, Adrian Jigău. Adelina Vizitiu, sora lui Florin şi Cosmin Krupla sunt cei doi halterofili ai CSM-ului selectaţi, alături de alţi sportivi de perspectivă din ţară, pentru programul Pierre de Coubertain, care are succes şi în haltere.