Halterofilii CSM-ului, medaliaţi la speranţe şi seniori

Complexul arădean “AMEFA”, din Pădurice, a găzduit timp de trei zile, de miercuri până astăzi, Campionatele Naţionale de speranţe olimpice şi Campionatele Naţionale de seniori la haltere. Sportivii de la CSM Arad, pregătiţi de Adrian Jigău şi Pavel Sebeşan, au fost la înălţime în prima întrecere, cea rezervată speranţelor, unde s-au obţinut cinci medalii: Adelina Vizitiu – locul 1 la categoria 53 de kilograme, cu un total de 120 kg; Denis Danciu – locul 1 la categoria 36 de kilograme, cu un total de 86 kg.; Cristian Molnar – locul 1 la categoria 32 de kilograme, cu un total de 85 kg.; Denisa Danciu – locul 2 la categoria 48 de kilograme, cu un total de 95 kg.; Daniel Jigău – locul 2 la categoria 40 de kilograme, cu un total de 98 de kilograme şi Martin Tîrziu – locul 4 la categoria +56 de kilograme, cu un total de 105 kg. La Naţionalele seniorilor, Sorin Oros a obţinut singurele medalii ale CSM-ului arădean, două bronzuri la categoria 62 de kilograme, la smuls şi total şi un loc 4 la aruncat, Adrian Antal s-a clasat pe locul 4 la smuls, tot în cadrul categoriei 62 de kilograme, iar la categoria 94 de kilograme, Teodor Bilegan a ocupat trei locuri 5.
Patru arădeni la Europene!
Altfel, în perioada 23-30 septembrie, la Priştina, în Kosovo, se va desfăşura Campionatul European pentru juniori II (13-17 ani), unde CS Municipal Arad va fi reprezentat de patru sportivi: Cosmin Krupla, Daniela Gîrgar şi Luciana Condurache vor concura la categoria 13-15 ani, iar Emanuel Danciu la 17 ani. “Toţi patru sunt sportivi talentaţi, sper să ne întoarcem acasă cu câteva medalii”, spune Adi Jigău.