Halterofilii CSM-ului au strălucit la Naţionalele juniorilor

Halterofilii de la CS Municipal Arad se întorc cu rezultate excelente de la Campionatele Naţionale de juniori III (9-12 ani) şi juniori II (13-15 ani), întrecere desfăşurată la Botoşani. Sportivii pregătiţi de Adrian Jigău şi Pavel Sebeşan au cucerit nu mai puţin de 18 medalii, dintre care 15 de aur şi 3 de bronz, cu trei recorduri naţionale stabilite de Luciana Condurache! La juniori III, Florin Mizsanyin a obţinut, în cadrul categoriei 32 de kilograme, locul 5 la smuls, cu 20 de kg., locul 4 la aruncat, 30 şi locul 4 la total, 50 kg., Cristian Molnar, la categria 40 de kilograme, a devenit triplu campion naţional, smuls 40 kg., aruncat 52 şi total 92, iar Denis Danciu, la categoria 45 de kilograme, a obţinut şi el trei medalii de aur, 41 kg. smuls, 55 aruncat şi 96 la total.
Luciana Condurache, triplă recordmenă!
La juniori II, Daniela Gărgar nu a concurat la categoria 44 de kilograme, Gabriela Mizsanyin s-a ales cu trei medalii de bronz, 26 kg. la smuls, 37 la aruncat şi 63 la total, Denisa Danciu a obţinut trei locuri 5 la categoria 53 de kilograme, cu 48 smuls, 60 aruncat şi 108 la total, Adelina Vizitiu a devenit triplă campioană naţională la categoria 58 de kilograme, 61 smuls, 80 aruncat şi 141 total, iar Luciana Condurache s-a dovedit performera delegaţiei arădene, cu trei medalii de aur şi tot atâtea recorduri naţionale la categoria +75 kilograme, 75 kg. smuls, 92 aruncat şi 167 total. Tot la juniori II, Daniel Jigău, în cadrul categriei 50 de kilograme, a obţinut locul 6 la smuls, cu 50 kg., locul 5 la aruncat, 67 şi locul 5 la total, 117 kg., iar Cosmin Krupla, tot la categoria 50 de kilograme, a cucerit trei titluri naţionale, smuls 80 kg., aruncat 100 şi total 180.
Patru arădeni, propuşi la Europene!
Pentru secţia de haltere de la CSM Arad urmează, pe plan intern, Campionatele Naţionale de juniori II (17 ani), de la Alba Iulia, programate în perioada 19-23 iunie. Apoi, în 22-29 iulie, nu mai puţin de patru sportivi ai CSM-ului sunt propuşi să participe la Europenele de cadeţi (juniori II, 13-15 şi 15-17 ani) din Italia: Cosmin Krupla, Emanuel Danciu, Adelina Vizitiu şi Luciana Condurache. Competiţii majore, de unde sperăm ca valoroşii halterofili arădeni să se întoarcă cu alte medalii cât mai preţioase.