Halep, spulberată de Muguruza! Locul 1 WTA e departe…

Simona Halep a ratat, pentru a treia oară în carieră, şansa de a deveni lider WTA, după unul dintre cele mai slabe meciuri ale carierei. A fost învinsă în finala de la Cincinnati, de Garbine Muguruza, scor 1-6, 0-6.

Aflată la o victorie distanţă de primul loc WTA, Simona Halep a fost de nerecunoscut în finala de la Cincinnati, cu Garbine Muguruza. A doua jucătoare a lumii a pierdut primele 3 game-uri şi nici intervenţia lui Darren Cahill nu a ajutat-o să-şi revină.

Doar 27 de minute a durat primul set, în care Simona a bifat singurul său game câștigat duminică seară. Seria proastă a continuat şi în actul al doilea, în care Muguruza a început tot cu 3 game-uri câştigate la rând.

A urmat cel mai lung game al finalei, disputat de-a lungul a 12 minute, în care Halep a irosit două mingi de break. Seara de coşmar s-a încheiat în 56 de minute pentru jucătoarea din România, care a pierdut titlul la Cincinnati cu unul dintre cele mai slabe meciuri ale carierei, 1-6, 0-6 în faţa ibericei de pe locul 6 WTA.

Pentru Halep a fost a treia înfrângere din patru meciuri cu Muguruza. (digisport.ro)