Halep şi Niculescu, calificări în Florida. Cîrstea e “out”

Liderul mondial, Simona Halep s-a calificat dramatic în turul următor la Miami, după trei seturi de foc cu Oceane Dodin, din Franţa, locul 98 WTA.

A fost 3-6, 6-3, 7-5, la capătul unui meci de peste două ore, în care Halep a solicitat şi timeout medical, la sfârşitul primului set.

Halep va evolua în turul al treilea cu poloneza Agnieszka Radwanska, locul 32 WTA şi cap de serie numărul 30, care a trecut, cu 6-3, 7-6 (4), de belgianca Alison van Uytvanck, locul 51 WTA, într-o oră şi 49 de minute. Scorul întâlnirilor directe Halep – Radwanska este de 5-5.

Tot în turul trei s-a calificat şi Monica Niculescu, care face un turneu excelent la Miami. Venită din calificări, românca a învins-o aseară, cu un dublu 6-3, pe Magdalena Rybarikova.

Următoarea adversară a Monicăi e campioana de la US Open 2017, Sloane Stephens (SUA, locul 12 WTA, cap de serie 13).

În schimb, Sorana Cîrstea a pierdut în turul doi în minimum de seturi, 5-7, 2-6, în faţa taiwanezei Su-Wei Hsieh.