Halep şi Cîrstea s-au calificat în optimile de la Australian Open

Simona Halep s-a calificat fără probleme în optimile de finală ale turneului Australian Open, primul de Mare Şlem al anului, după ce a învins-o pe muntenegreanca Danka Kovinic cu 6-2, 6-1, sâmbătă, în runda treia la Melbourne. Halep (30 ani, 15 WTA), cap de serie numărul 14, a câştigat după doar 64 de minute. Pentru fostul lider mondial a fost a opta victorie consecutivă din acest an, după titlul obţinut la Melbourne Summer Set 1. Ea are 14 victorii în ultimele sale 15 meciuri jucate. Halep şi-a asigurat un cec de 328.000 de dolari australieni şi 240 de puncte WTA. Adversara Simonei Halep din optimi va fi franţuzoaica Alize Cornet (32 ani, 61 WTA), care a dispus sâmbătă de slovena Tamara Zidansek cu 4-6, 6-4, 6-2, după ce anterior o eliminase pe Garbine Muguruza, a treia favorită. Cornet conduce în meciurile directe cu Halep cu scorul de 3-1.

Cele două românce s-ar putea întâlni în semifinale!

Sorana Cîrstea s-a calificat şi ea în optimile de finală ale turneului Australian Open, după o victorie superbă reuşită în faţa rusoaicei Anastasia Pavliucenkova, cu 6-3, 2-6, 6-2, sâmbătă, la Melbourne, în runda a treia a competiţiei de Mare Şlem. Cîrstea (31 ani, 38 WTA) şi-a egalat cea mai bună performanţă a sa de la Melbourne, reuşită în 2017. Românca s-a impus în faţa finalistei de anul trecut de la Roland Garros după o oră şi 42 de minute. Cîrstea şi-a asigurat un cec de 328.000 de dolari australieni şi 240 de puncte WTA, iar în optimi o va înfrunta în premieră pe poloneza Iga Swiatek (20 ani, 9 WTA), care a dispus sâmbătă de rusoaica Daria Kasatkina, cu 6-2, 6-3. (agerpres)