Halep şi Cîrstea au fost eliminate, la mare luptă, în optimile de la Melbourne!

Simona Halep a fost învinsă de franţuzoaica Alize Cornet cu 6-4, 3-6, 6-4, luni, la Melbourne, în optimile de finală ale turneului Australian Open, primul de Mare Şlem al anului. Halep (30 ani, 15 WTA), cap de serie numărul 14, a suferit prima sa înfrângere din acest an, la capătul celui mai solicitant meci, care a durat două ore şi 33 de minute, în condiţii dificile, la o temperatură de 32 grade Celsius! Românca a încheiat o serie de opt victorii consecutive, care i-a adus, între altele al 23-lea titlu din carieră, la Melbourne Summer Set 1. Halep, finalistă la Australian Open în 2018 şi sfertfinalistă anul trecut, este condusă acum de Cornet cu 4-1 în meciurile directe şi va ieşi din Top 20 WTA! Cornet s-a prăbuşit la final, plângând de bucurie, în vreme ce Halep a acuzat după meci o stare de oboseală extremă. Tot astăzi, Sorana Cîrstea a fost învinsă la mare luptă de poloneza Iga Swiatek, a şaptea favorită, cu 5-7, 6-3, 6-3, în optimile de finală ale Australian Open.

Halep iese din Top 20 WTA, Cîrstea se apropie de Top 30!

Sorana a dominat la un moment dat întâlnirea, a câștigat primul set, lăsând senzația că se poate desprinde decisiv, dar a greşit prea mult şi Iga Swiatek s-a dovedit o sportivă mai puternică mental. Momentele psihologice s-au consemnat în setul decisiv, la 2-1 Cîrstea irosind patru minngi de break şi apoi la 3-3, când după un rebreak, jucătoarea nostră şi-a pierdut din nou serviciul. Sorana Cîrstea a fost aproape de a-și egala cea mai bună performanță din carieră la turneele de Grand Slam, calificarea în sferturi la Roland Garros, în 2009. Pentru calificarea în optimile de la Melbourne, Cîrstea primește 240 de puncte şi urcă până aproape de Top 30, în clasamentul WTA.