Halep şi-a păstrat titlul la Madrid! Va urca pe locul 4 WTA

Simona Halep a câştigat titlul la Madrid, după o finală grea în faţa Kristinei Mladenovic. Românca a avut nevoie de set decisiv pentru a-şi învinge adversara.

Simona Halep a cucerit pentru a doua oară consecutiv titlul la Madrid şi a devenit a doua jucătoare care reuşeşte această performanţă, egalând-o pe Serena Williams (2012, 2013). Halep n-a avut însă o misiune uşoară în finala contra Kristinei Mladenovic, pe care a învins-o cu 7-5 6-7(5) 6-2, într-o oră și 44 de minute.

Jucătoarea din Franţa a condus cu 5-3 în primul set, dar Halep a revenit incredibil: a câştigat patru game-uri la rând şi şi-a adjudecat primul act cu 7-5.

Setul secund a stat de asemenea sub semnul echilibrului şi s-a decis în tie-break. Acolo Mladenovic a avut nervii mai tari şi a câştigat cu 7-5.

În decisiv, Halep şi-a ridicat nivelul, a făcut două break-uri și s-a impus cu 6-2, adjudecându-și marele trofeu.

Titlul de la Madrid i-a adus Simonei Halep un cec de peste un milion de euro şi o mie de puncte în clasamentul WTA. De luni, românca va reveni pe locul 4 WTA.
Sursă: digisport.ro