Halep s-a calificat în semifinale, la turneul WTA din Dubai

Simona Halep, numărul doi mondial, s-a calificat în semifinalele turneului WTA de la Dubai (Emiratele Arabe Unite), dotat cu premii totale de 2.643.670 dolari, joi seara, după ce a învins-o pe belarusa Arina Sabalenka în trei seturi, cu 3-6, 6-2, 6-2. Halep (28 ani), principala favorită, a obţinut victoria la capătul unui meci disputat, care a durat o oră şi 36 de minute.

Românca a reuşit să câştige, ca şi în turul anterior, după ce a pierdut primul set şi şi-a luat astfel revanşa în faţa belarusei (21 ani, 13 WTA), care se impusese în ianuarie, în sferturile turneului de la Adelaide, cu 6-4, 6-2.

Halep şi-a asigurat un cec de 198.830 de dolari şi 185 de puncte WTA, iar următoarea sa adversară va fi americanca Jennifer Brady (24 ani, 52 WTA), care a trecut joi de spaniola Garbine Muguruza cu 6-7 (5), 6-3, 6-4.

Românca a câştigat ambele partide cu Brady, în 2019, la Toronto, în turul secund, cu 4-6, 7-5, 7-6 (5), şi anul acesta în primul tur la Australian Open, cu 7-6 (5), 6-1.

Halep a câştigat titlul la Dubai în 2015, iar anul trecut s-a oprit în sferturile de finală, învinsă de elveţianca Belinda Bencic.