Halep s-a calificat în semifinale la Roland Garros, după un meci de infarct

by Andreea Radu

Simona Halep (25 de ani, 4 WTA) s-a calificat în semifinalele turneului de la Roland Garros, după ce a trecut de Elina Svitolina (22 de ani, 6 WTA) în urma unui meci dramatic, scor 3-6, 7-6, 6-0.

Românca va juca în semifinale cu Karolina Pliskova, locul 3 WTA. Meciul va fi mâine, cel mai probabil după ora 15. Rămâneți pe GSP.ro pentru a afla ora exactă a disputării partidei!

Halep a început foarte slab meciul, fiind condusă cu 5-0 în primul set. Românca a recuperat 3 game-uri, dar a pierdut cu 6-3.

Jucătoarea noastră a evoluat slab și în startul setului doi, fiind condusă cu 5-1. De acolo însă, Halep a jucat excelent și a recuperat perfect, trimițând setul în tie-break. Svitolina a avut minge de meci, dar Simona a revenit și a câștigat setul doi.

În decisiv, Simona a dominat autoritar. Ucraineanca a acuzat șocul pierderii setului doi și nu a reușit să mai joace la același nivel, pierzând cu 6-0.

Sursa: gsp.ro