Halep, prima victorie după pandemie! Românca a câştigat cu mari emoţii

Simona Halep (28 de ani, 2 WTA) a învins-o pe slovena Polona Hercog (29 de ani, 45 WTA), scor 6-1, 1-6, 7-6 (7-3) și s-a calificat în turul secund de la WTA Praga. După aproape şase luni de pauză, românca a fost protagonista unui meci maraton, de aproape două ore şi jumătate! Halep părea că are un meci uşor, după un prim set câştigat clar, dar apoi slovena şi-a intrat în ritm şi cu un serviciu bun a reuşit să copieze la indigo prestaţia lui Halep din primul set.

Setul decisiv avea să fie dramatic, dar cu jucătoarea noastră fiind de fiecare dată mai aproape de victorie. Halep a avut 5-3 şi 6-5, dar a irosit şapte mingi de meci, ajungându-se până la urmă în tiebreak. Nu a mai ratat-o însă şi pe a opta, astfel că a doua jucătoare a lumii se califică chinuit în optimi.

Halep va juca în această fază împotriva cehoaicei Barbora Krejcikova (24 de ani, 118 WTA), învingătoare în runda inaugurală în faţa Patriciei Ţig, 6-4, 6-3. Tot în optimi a avansat şi Irina Begu, după un clar 2-0 la seturi, 6-2, 6-2, cu Anastasija Sevastova.