HALEP O INFRUNTA PE KUZNETSOVA, PENTRU UN LOC IN SEMIFINALE LA ROLAND GARROS

Adversara Simonei Halep din sferturile de finală de la Roland Garros va fi Svetlana Kuznetsova, locul 28 mondial.

Rusoaica a trecut în două seturi de Safarova, 6-3, 6-4, după o oră şi 18 minute de joc. Kuznetsova a cîştigat în 2009 turneul de la Roland Garros, însă de atunci nu a mai reuşit să treacă de sferturile de finală.

Anul trecut a fost eliminată în această fază a competiţiei de Serena Williams, 3-6, 6-3, 3-6, americanca cîştigînd turneul.

Cele două s-au mai întîlnit de 4 ori pînă acum, fiecare avînd cîte două succese. Ultima dispută dintre cele două a fost în aprilie, la Stuttgart. Atunci Kuznetsova s-a impus în două seturi, 2-0. Halep a cîştigat meciurile de la Roma din 2013 şi Torronto.

Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală după ce a eliminat-o pe Sloane Stephens în două seturi, scor 6-4, 6-3. Este cea mai bună performanţă a româncei la Roland Garros.

Sursă: gsp.ro