Halep îşi ia revanşa în faţa lui Swiatek şi e în sferturi la Melbourne. O aşteaptă Serena!

Simona Halep (29 de ani, 2 WTA) s-a calificat astăzi în sferturile de finală de la Australian Open, după 3-6, 6-1, 6-4 cu Iga Swiatek (19 ani, 17 WTA), la capătul unui joc dramatic. Românca părea că nu îşi poate lua revanşa în faţa polonezei, după umilinţa de anul trecut, din optimile de la Roland Garros, dar s-a remontat spectaculos după un prim set pierdut clar, la 3. Poloneza a greşit enorm în setul doi, însă nu i se pot lua meritele lui Halep, care a apăsat serios pe acceleraţie, făcând nişte puncte excelente. Halep şi-a dominat adversara şi în setul decisiv, a condus cu 2-0, 4-2 şi 5-3 şi a încheiat victorioasă cu 6-4, pentru o victorie ce o duce în sferturile de finală de la Melbourne.

Un meci superb şi un tenis de calitate, diferenţa făcându-se practic la greşelile neforţate ale polonezei, aflată în mână nu prea sigură nici la serviciu. Halep a profitat, a revenit spectaculos în meci şi şi-a luat revanşa, confirmând pe undeva spusele multor specialişti, conform cărora e greu să o baţi pe Halep de două ori la rând. Se anunţă un sfert de finală exploziv Halep – Serena Williams, americanca câştigând la fel de greu astăzi în faţa bielorusei Arina Sabalenka, 6-4, 2-6, 6-4.