Halep este depășită și de Cîrstea și în clasamentul live WTA iese din Top 30!

După ce Simona Halep a pierdut statutul de „rachetă” numărul 1 a României în favoarea Irinei Begu, constănțeanca mai primește o lovitură devastatoare. Sorana Cîrstea a devansat-o și ea pe Simona Halep în ierarhia WTA, odată cu startul turneului WTA 1000 de la Roma! Fostul lider mondial nu își poate apăra punctele nici la Foro Italico, din cauza suspendării provizorii pentru dopaj, astfel că devine abia a treia româncă în clasamentul tenisului feminin. Totul va deveni însă oficial de săptămâna viitoare, când se va actualiza clasamentul mondial. Aflată într-o formă bună, după ce a cucerit duminică turneul Catalonia Open, Sorana Cîrstea face un salt de patru poziții în ierarhia live, până pe 30 WTA, în timp ce Halep mai coboară un loc, ajungând pe 31 WTA.

Fostul lider mondial a fost devansat de conaționalele Begu și Cîrstea

Irina Begu rămâne cel mai bine clasată jucătoare din România, urcând o poziție, până pe 26 WTA. De 10 ani nu a mai fost Sorana Cîrstea în fața Simona Halep în clasamentul mondial. Pe 14 iulie 2013, atunci când a urcat pe 23 WTA, Halep a întrecut-o pentru prima oară pe Cîrstea (33 WTA), iar sportiva din Târgoviște nu și-a mai putut ajunge din urmă rivala până în 2023. Sorana Cîrstea are în acest moment 1.302 puncte, iar Simona Halep a rămas cu 1.290 de puncte. Eleva lui Patrick Mouratoglou a pierdut cele 60 de puncte acumulate anul trecut la turneul de la Roma, unde s-a oprit în turul al doilea (6-7, 3-6 cu Danielle Collins). (prosport)