Halep e în optimi la Beijing, unde o aşteaptă Şarapova!

Simona Halep s-a calificat în optimile de la Beijing, turneu WTA dotat cu premii totale de 6.381.679 dolari, după abandonul Magdanelei Rybarikova, la scorul de 6-1, 2-1 pentru româncă. Ocupanta locului 2 WTA a atins astfel borna 400 de victorii în carieră.

În optimi, Halep va da peste coşmarul său, Maria Şarapova (30 ani, 104 WTA), care a învins-o în 16-mi pe compatrioata sa, Ekaterina Makarova cu 6-4, 4-6, 6-1.

Halep nu a învins-o niciodată pe Şarapova, în şapte partide jucat până acum. Ultima oară, ele s-au întâlnit la finalul lunii august, în turul I al US Open, când rusoaica a câştigat cu scorul de 6-4, 4-6, 6-3.

Înaintea setului decisiv, fostul lider mondial a luat o pauză de aproape 10 minute pentru a merge la baie. La final, Simona a comentat mișcarea devenită deja o obișnuință pentru jucătoarae din Rusia.

„Așa face mereu Sharapova, își ia pauză de toaletă. M-am obișnuit! Când joc împotriva ei, face acest lucru mereu! Nici nu m-am mai gândit la asta. Este stilul ei și nu vreau să comentez”, a declarat Simona Halep după meciul cu Maria Sharapova, la conferința de presă.